LITURGIA SŁOWA BOŻEGO  

   

BIBLIA MP3  

   

Warto przeczytać  

AUTOR
Ks. dr hab. Zbigniew Wolak
>> czytaj więcej... <<

Rozważania publikowane
na naszej stronie
=>> ZOBACZ <<=

   

Felietony /archiwum/  

>> czytaj więcej... <<

Śp Ks. Proboszcz
mgr Wiesław Jemioło
/autor/

   

MÓL KSIĄŻKOWY POLECA  

ARCHIWUM

/ŚP. Wiesław Kutek/
Kto czyta - żyje wielokrotnie
Kto zaś z książkami
obcować nie chce -
na jeden żywot jest skazany

   

MISJE W KAZACHSTANIE  

NASZ RODAK NA MISJACH
W KAZACHSTANIE


Ks. mgr Piotr Kluza

 

   

Ciekawe Linki  

   

Zazwyczaj, gdy dajemy coś komuś jeść, nie mówmy: to jest chleb, to masło, to kawa, a to ciastko. Takie stwierdzenia pojawiają się w sytuacji, gdy ktoś pyta: „co to takiego”, albo gdy pokarm lub napój zasługuje na specjalną uwagę. Na przykład: „To jest potrawka z indyka, a to sałatka ze wszystkiego”. Bywa, że wraz z informacją pojawia się też zachęta, na przykład: „Jedz, to pierogi zrobione przez babcię”, albo: „Wypij to, to są najzdrowsze ziółka, które pomagają na coś tam”. Takie wyjaśnienia pomagają, by posiłek zaspokajał głód (bo są rzeczy do zjedzenia), wspomagał zdrowie (bo to pomaga, a tamto nie szkodzi) i uczył wdzięczności (wobec babci i innych), a czasem i innych cnót.

We Mszy św. podczas konsekracji słyszymy słowa:

BIERZCIE I JEDZCIE Z TEGO WSZYSCY:
TO JEST BOWIEM CIAŁO MOJE,
KTÓRE ZA WAS BĘDZIE WYDANE.

A następnie:

BIERZCIE I PIJCIE Z NIEGO WSZYSCY:
TO JEST BOWIEM KIELICH KRWI MOJEJ
NOWEGO I WIECZNEGO PRZYMIERZA,
KTÓRA ZA WAS I ZA WIELU BĘDZIE WYLANA
NA ODPUSZCZENIE GRZECHÓW.
TO CZYŃCIE NA MOJĄ PAMIĄTKĘ.

Mamy zachętę do spożywania oraz informację o tym, jaki to pokarm i jakie są skutki jego przyjmowania. Mówi się czasem, że pokarm jest zdrowy, bo jego spożywanie powoduje lub zachowuje zdrowie. Ten Jezusowy Pokarm jest zdrowy w sensie nadprzyrodzonym. Dlatego tak bardzo jesteśmy zachęcani do jego przyjmowania. Ale też trzeba pamiętać o odpowiedniej do tego Pokarmu higienie, jaką są – tak to określmy – „umyte ręce”, czyli wolność od ciężkich grzechów, pragnienie doskonalenia swojej duszy.

Jak człowiek sobie dobrze poje, to ma siłę do pracy, do solidnej pracy. Eucharystia jest bardzo pożywnym pokarmem dla duszy, więc nie kończmy na jej przyjmowaniu. Duchowe lenistwo byłoby marnowaniem ogromnej energii, jaka nas po Komunii świętej rozpiera. Zatem: do roboty! Niech moc tego pokarmu napełni siłą nasze duchowe zdolności i możliwości. Do dzieła! Nie udawaj głodnego, niedożywionego, bo masz w sobie dość energii, żeby zbawiać siebie i świat! Oczywiście z gwarancją regularnego dostępu do Stołówki!

Może jeszcze na to zwróćmy uwagę, że dawanie swojego ciała na pożywienie jest co najmniej osobliwe, a w istocie okrutne. Jezus dał swoje Ciało, swoje człowieczeństwo, na pożarcie złu, by dać dobru siłę. Nasze przyjmowanie Ciała i Krwi Jezusa pod postaciami chleba i wina jest uczestnictwem w tej batalii, w której objawiła się największa miłość, moc, heroizm. Jesteśmy zatem nie tylko robotnikami, ale i żołnierzami naszego Pana!

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy
Odśwież