LITURGIA SŁOWA BOŻEGO  

   

BIBLIA MP3  

   

Warto przeczytać  

AUTOR
Ks. dr hab. Zbigniew Wolak
>> czytaj więcej... <<

Rozważania publikowane
na naszej stronie
=>> ZOBACZ <<=

   

Felietony /archiwum/  

>> czytaj więcej... <<

Śp Ks. Proboszcz
mgr Wiesław Jemioło
/autor/

   

MÓL KSIĄŻKOWY POLECA  

ARCHIWUM

/ŚP. Wiesław Kutek/
Kto czyta - żyje wielokrotnie
Kto zaś z książkami
obcować nie chce -
na jeden żywot jest skazany

   

MISJE W KAZACHSTANIE  

NASZ RODAK NA MISJACH
W KAZACHSTANIE


Ks. mgr Piotr Kluza

 

   

Ciekawe Linki  

   

„Duch Święty przychodzi z pomocą naszej słabości. Gdy bowiem nie umiemy się modlić tak, jak trzeba, sam Duch przyczynia się za nami w błaganiach, których nie można wyrazić słowami” (Rz 8).
Najpierw trzeba, żebyśmy chcieli się modlić. Modlitwa jest naszym obowiązkiem i naszą doskonałością. Musimy się modlić, bo taki jest nakaz Ewangelii („zawsze się módlcie, nigdy nie ustawajcie”). I możemy się modlić, czyli zwracać się do Boga, który nas słucha. W starożytności byli filozofowie, epikurejczycy, którzy twierdzili, że bogowie istnieją, ale w sprawy świata się nie mieszają, nawet go nie stworzyli, bo świat nie potrzebuje stwarzania. A kilka wieków temu byli tzw. deiści (od Deus – Bóg), którzy uznawali istnienie jednego Boga, stwórcy świata, ale też uważali, że po stworzeniu przestał się On światem zajmować. My zaś wierzymy w Bożą Opatrzność, czyli w to, że Pan jest z nami, „jako w niebie tak i na ziemi”. Modlitwa nie jest wołaniem w pustkę, ale zacieśnianiem więzi z naszym Stwórcą i Zbawicielem.

Modlimy się do Boga, bo On na to pozwala. Nie mówi do nas: - Zamknij się i wynocha, jak powiedział do złego ducha (tam jest bardziej elegancko: - Milcz i wyjdź z niego). Modlimy się z radości, że jesteśmy dziećmi tak dobrego, wielkiego, fajnego ojca; wtedy nawet niesforne rodzeństwo staje się łatwiejsze do wytrzymania. Modląc się chwalimy Boga, dziękujemy i prosimy.
Odnośnie próśb, ktoś może zapytać: po co się modlić, skoro i tak wiele modlitw się nie spełnia? Najprostsza odpowiedź: - I Bogu dzięki! Powiedział jakiś pisarz, że gdyby się spełniła połowa naszych życzeń, podwoiły by się nasze kłopoty. Wyobraźmy sobie, że jakimś cudem każdy w naszej parafii dostałby taki samochód, jaki mu się wymarzy (rzuciłem okiem na Internet – ale maszyny!). Strach pomyśleć, co by się działo. Otwarcie nowego parkingu nie na wiele by się zdało, bo niektóre by się w bramę nie zmieściły, a w ogóle nie byłoby sensu z domu wyjeżdżać, bo wszystkie drogi byłyby kompletnie zakorkowane. I trzeba by chodzić przez pola piechotą. To może inne, ważniejsze rzeczy: zdrowie, życie, szacunek wzajemny, pokój między narodami, pogoda itp. Też nie bądźmy prędcy w takich żądaniach. Nie zawsze to, co nam się wydaje najlepsze, rzeczywiście takim jest.
Na przykład najczęściej modlimy się o to, żeby się świat zmieniał, ale nie my, a przecież to drugie jest najważniejsze. Jeden chłopczyk za bardzo dokazywał w domu i w końcu mama kazała mu iść na trochę do pokoju. Po pewnym czasie wrócił i mama się pyta, co tam robił. Ten na to: - Modliłem się. Mama mówi: - Bardzo dobrze, PB na pewno pomoże ci stać się lepszym, grzeczniejszym chłopcem. Na to mały odpowiada: - Ale ja się nie modliłem za siebie, tylko za ciebie. Żeby ci dał więcej siły, żebyś wytrzymała ze mną. Tak… śmiejemy się z dzieci, a sami nie jesteśmy wiele mądrzejsi. Dlatego warto skorzystać z porady jednego biskupa (choć protestancki) Williama Culbertsona: Nie ustawaj w modlitwie, módl się o wszystko, ale dziękuj Bogu za to, że Jego odpowiedzi są mądrzejsze niż twoje prośby.
Módlmy się o lepszy świat, ale przede wszystkim o to, byśmy my sami byli lepsi. Bo przecież nam dano rozum, uczucia i wolną wolę, byśmy okazali wierność Bogu na naszej drodze do nieba. Ten świat się nie nadaje na to, żeby być niebem, ale jest doskonałą drogą do niego. Po kładce dobrze zawieszonej nad przepaścią można bezpiecznie przejść na drugą stronę, ale się na niej nie stawia domu.
W czasach sowieckich niejaki Iwan był więźniem łagru, obozu przymusowej pracy, czyli sowieckiej katorgi. Pewnego dnia modlił się z zamkniętymi oczami, żeby się lepiej skupić, a gdy jego kolega więzień to spostrzegł i złośliwie mówi do niego: - Modlitwy nie pomogą ci szybciej stąd się wydostać. Na to Iwan: - Nie modlę się o to, żeby wyjść z więzienia, tylko o to, by się spełniała wola Boża.
Słusznie modlimy się w naszych potrzebach, ale to czego najbardziej potrzebujemy, jest nieraz zakryte przed nami. Dlatego trzeba się modlić jak trędowaty z Ewangelii: - „Panie, jeśli chcesz, możesz mnie oczyścić” (Mt 8,2).
Czyli z grubsza wiemy, o co się modlić, ale jak się modlić? Na pewno tak, jak dotychczas, ale warto pomyśleć o nowych sposobach, które pomogą nam być jeszcze bliżej Tego, do Którego się zwracamy. Modlitwa to głównie słowa, z tego też powodu nazywa się modlitwę rozmową z Bogiem. Dziś jednak Paweł wspomina o błaganiach, których nie można wyrazić słowami. Warto pójść też w tym kierunku. Ludzie od wieków chcieli poznawać prawdę, dobro i piękno. W tym celu tworzyli nauki i sztuki, które używają nie tylko słów, ale też innych dźwięków, obrazów czy jeszcze innych środków. Taki jest człowiek i gdy ten człowiek staje przed Bogiem na pewno dobrze, żeby również wykorzystywał swój rozum, uczucia, zmysły, wyobraźnię dla lepszego przylgnięcia do Boga i Jego prawdy. Do tego zachęcał choćby bł. Kard. Newman, anglikański duchowny i filozof nawrócony na katolicyzm. Przypominał, że Bóg jest konkretny, istnieje jako osoba, a nie jakaś abstrakcja, pomysł. Nie bójmy się, że wyobraźnia oparta na zmysłach nie potrafi uchwycić tajemnicy Boga. Nasze słowa też tego nie potrafią – ale Jezus, sam Bóg i pośrednik między Bogiem i ludźmi stał się człowiekiem, święci w niebie też byli ludźmi, krzyż Jezusa był z drewna, a chleb i wino z ziemi.
Gdy mówimy „Zdrowaś Mario” możemy się poczuć jak anioł, który przynosi światu najlepszą nowinę, przy „Ojcze nasz” jesteśmy jak rycerze Bożego Królestwa, przy „miej miłosierdzie dla nas” czujemy się mocni do zwyciężania zła w nas.  Dobrze jest też zadbać o miejsce modlitwy. Nawet w kościele, jeśli jest za ciasno, należy wybrać takie miejsce, w którym łatwiej się skupić, mając przed sobą ołtarz, obraz czy coś innego, co pomoże łatwiej myśli ku Bogu kierować. Wieża kościelna też budzi wzniosłe myśli, ale chyba nie najlepiej spełnia taką funkcję podczas mszy św. Wtedy jednak lepiej być w kościele, chyba że się nie da, bo np. dziecko nagle nabrało ochoty do wrzasku…
Zadbajmy też o miejsce modlitwy w naszym domu. Np. obraz czy figura i wspólne modlitwy wieczorne przed nim. Zrobić naradę rodzinną i ustalić rzadziej lub częściej takie spotkanie z Bogiem i swoją rodziną. Do dziś pamiętam nabożeństwa majowe odprawiane w domu przed figurką MB. Dzisiejsza Ewangelia i w ogóle Biblia pełna jest obrazów, przypowieści nawiązujących do tego, z czym się stykamy w naszym życiu. To zachęta do tego, byśmy nasze oczy, uszy i inne zmysły również włączyli w modlitwę. Jak narzeczona pyta narzeczonego: czy naprawdę mnie kochasz, to on nie mówi „no” i podkręca telewizor, tylko wyłącza telewizor, patrzy na nią i mówi… no, nie wiem za bardzo, co, ale to, co należy, co się przy takich okazjach mówi…
Podobnie nasza modlitwa niech nie będzie na odczepne, ale przeciwnie – niech będzie odczepieniem się od spraw mniej ważnych, a przylgnięciem do Boga. Nie zawsze to się udaje, ale pokażmy Duchowi Świętemu, że chcemy się modlić – a wtedy przyczyni się za nami. Amen.

Ks. Zbigniew Wolak

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy
Odśwież